دنده زنجیر چیست؟

وسیله ای که وظیفه انتقال قدرت دورانی از یک محور به محور دیگر را در ماشین آلات مختلف دارد دنده زنجیر می نامند.به بیان دقیق تر  وظیفه دنده زنجیر این است که توان دورانی را انتقال داد و علاوه بر ان بتواند ،مقدار سرعت دورانی یا گشتاور یا جهت چرخش و یا راستای محوری را تغییر دهد.

چرخ زنجیر

تاریخچه دنده زنجیر؟

استفاده از دنده زنجیر دارای سابقه تاریخی بوده است ،البته از همان اول دنده زنجیرها به این شکل نبوده آمد و در طول تاریخ با گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی شده اند.

استفاده از دنده زنجیرها به سالیان قبل بر میگردد، در قدیم چرخ دهنده ها به صورتی که در زمان حال مشاهده میکنیم نبوده ،و از نظر کاربردی دارای نقاط ضعف بسیار بوده اند.درگذشته این چرخ دنده ها از جنس چوب ساخته می شدند که برای روان کردن و کم کردن اصحکاک بین قطعات آنها را به وسیله روغن های حیوانی چرب میکردند .

در گذشته از دنده زنجیرها در مصارف مختلفی استفاده می شد که به طور مثال چند مورد را در ادامه بیان خواهیم کرد:

از این چرخ دنده ها در زمان قدیم در مصارفی همچون پمپ ها و بلند کردن اجسام سنگین همانند مصالح ساختمانی استفاده های فراوان می شد .

 

دنده زنجیر تکی

استفاده از دنده زنجیرهای فلزی هم زمان با انقلاب صنعتی انگلستان شروع شد که این واقع در قرن هجدهم اتفاق افتاد .در آن زمان از این قطعات در ماشین آلات نساجی استفاده گسترده ای صورت گرفت.در حال حاظر استفاده از دنده زنجیرها پیشرفت چشم گیری نسبت به گذشته داشته است اما به طور حتم این پیشرفت در آینده چندان دور با جهش های بسیار همراه خواهد بود .

کار برده معمول دنده زنجیرها

به طور کلی و مرسوم چرخ دنده برای مصارف زیر مورد استفاده قرار میگیرند در لیست زیر اشاره کوچکی به مصارف معمول دنده زنجیر ها خواهیم کرد:

  • استفاده برای ایجاد تغییر و تحول در جهت چرخش ها
  • استفاده جهت کنترل سرعت چرخش و همچنین زیاد یا کم کردن سرعت آن
  • استفاده برای انقال سرعت دورانی از یک محوره به محور دیگر
  • استفاده در جهت هماهنگسازی حرکت دو محور

توضیحات کامل در مورد دنده زنجیر:

در معنای لغوی انگلیسی دنده اصطلاحا sprocket و زنجیر chain به تنهایی دارای معنا و مفهوم خاصی نمی باشد.ولی زمانی که این این دو قطعه در کنار یکدیگر قرار میگیرند دارای معنا و مفهوم خاصی میشوند که یک قطعه کاربری در صنعت را به وجود می آورد .به بیان ساده چرخ زنجیر قطعه ای  است که  دارای دندانه های متعددی می‌باشد که زنجیر صنعتی شبکه های آن بر روی آن قرار میگیرد .پس هر قطعه ای که به یک روش خاص زنجیر بروی آن قرار میگیرد چرخ زنجیر نامیده میشود .

چه صنایعی در آن چرخ زنجیر مورد استفاده قرار میگیرد؟

چرخ زنجیر در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد ،در این قسمت از مقاله به بیان مختصری به کاربرد چرخ زنجیر در صنایع مختلف خواهیم پرداخت. از این قطعه در صنایع مانند ماشین سازی ،صنایع غذایی ،صنایع کشاورزی،فولاد ،صنایع شیمیایی،صنایع موتور سیکلت و… مورد استفاده قرار می گیرد .

چرخ زنجیرها با توجه به کاربردی های که دارند و میزان فشار و قدرتی که تحمل می کنند.دارای ابعاد مختلفی می باشند. این کارایی  در دوچرخه ساده گرفته و یا حتی  در یک دستگاه صنعتی با حجم کار زیاد قابل استفاده می تواند باشد .

نحوه خرید چرخ زنجیر باکیفیت با قیمت مناسب :

اگر شما هم می خواهید چرخ زنجیر با کیفیت را با مناسبترین قیمت تهیه فرمایید می توانید با کارشناسان فروش فروشگاه گودرزی مهر تماس حاصل فرمایید .

کارشناسان فروش ما با سالها تجربه می توانند بهترین راهنمایی در زمینه خرید چرخ زنجیر و زنجیر های صنعتی به شما ارائه دهند .ما در فروشگاه گودرزی مهر توانسته تیم بهترین برندها را گرد هم آوریم تا شما بتوانید به راحتی انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید .